راهنمای نویسندگان

 

برای دریافت فایل پی دی اف (PDF) راهنمای تهیه مقاله اینجا را کلیک کنید.

برای دریافت فرم تعهد نگارندگان اینجا را کلیک کنید.

 

راهنمای نگارش مقاله در

مجله ترویجی "مدیریت ضایعات و پسماندهای کشاورزی"

شرایط پذیرش

1- نویسنده (یا نویسندگان) باید مقاله خود را طبق دستورالعمل مربوطه تدوین کرده و همراه با فرم امضاء شده تعهدنامه از طریق وبگاه مجله به آدرس http://awbmj.areeo.ac.ir  ارسال کنند.

2-  مقاله ارسالی توسط دانشجویان باید با تأئید استاد مربوطه به اطلاع دفتر مجله برسد. 

3- مقاله ارسالی به این مجله نباید قبلاً در مجله دیگری اعم از خارجی یا داخلی چاپ شده باشد. همچنین مقاله ارسالی در طی مدت بررسی نباید به مجله دیگری برای بررسی و چاپ ارائه شود.  

4- مسئولیت مطالب علمی ارائه شده در مقاله بر عهده نویسنده مسئول مکاتبات است. ترتیب نام نویسندگان نیز بر عهده شخص مکاتبه کننده خواهد بود.

5- دفتر مجله در قبول یا رد، و ویرایش مقاله آزاد است و مقاله دریافتی مسترد نخواهد شد.

6- محتوای مطالب مقاله باید به زبان ساده، روان، قابل فهم و عاری از اصطلاحات علمی پیچیده و لغات غیر رایج تهیه شود. همچنین مقاله باید با جمله­ ها و پاراگراف‌های کوتاه‌ تهیه شود. جمله­ ها از 15-10 کلمه تجاوز نکند.

7- مطالب ارسالی ترجیحاً برگرفته از آخرین یافته­ های علمی منتشر شده و حاوی نکات و دستورالعمل­ های کاربردی، جدید و اثربخش باشد.

8- مطالب ارسالی حداکثر در 5 صفحه تنظیم شود و پیام آموزشی اصلی مقاله با شکل‌های مناسب و گویا پشتیبانی شود.

9-مطالب ارسالی به دفتر مجله باید دارای شکل­ ها و تصاویر مناسب باشد. تصاویر مربوطه با رزولوشن حداقل 300 دی پی آی تهیه و تنظیم شود. دفتر مجله از چاپ مطالب فاقد شکل و تصویر، معذور است.

ساختار مقاله

مدارک مورد نیاز برای ثبت مقاله شامل برگه مشخصات، فرم تعهد نویسندگان و اصل مقاله است. برگه مشخصات باید در یک صفحه جداگانه تهیه شود و در برگیرنده عنوان مقاله، نام و نام خانوادگی و مرتبة علمی نویسنده (یا نویسندگان)، آدرس کامل، شمارة تلفن، شمارة دورنگار، آدرس پست الکترونیکی و منبعی باشد که مقاله از آن استخراج شده است (پایان­ نامه دانشجویی، پروژه تحقیقاتی و مانند آن).

- اصل مقاله در قالب فایل ورد (Microsoft Word) روی کاغذ A4 حداکثر در 5 صفحه با فاصلة سطرها یک سانتی‌متر و حاشیة از بالا 3/8 سانتی­ متر و 2/5 سانتی‌متر از چپ و راست و پایین صفحه با قلم فارسی نازنین (B Nazanin) اندازه 13، تهیه شود.  

- تصاویر در مقاله به صورت جداگانه و با فرمت JPEG یا TIFF به دفتر مجله ارسال شود. عناوین شکل‌ها و جداول با قلم فارسی نازنین (B Nazanin) اندازه 12 ضخیم (Bold)، تایپ شود. بخش‌­های اصلی مقاله  به ترتیب به شرح زیر خواهد بود:

1- عنوان مقاله

 عنوان مقاله باید کوتاه، جامع و در برگیرنده مفهوم اصلی مقاله بوده و برای بهره­ بردار جذابیت کافی داشته باشد. در عنوان مقاله حتی ­الامکان از واژه‌های مطالعه، بررسی، تعیین و ... خودداری شود.

2- بیان مسئله و اهمیت موضوع

 در این بخش، مشکل/ مشکلاتی که این مقاله در جهت رفع آن ارائه می­ شود، به­ صورت مشخص و به زبان ساده بیان می­ گردد. در این بخش بهتر است موضوع به­ طور خلاصه از زاویه دید بهره ­برداران بیان شود و در صورت امکان، آمار و ارقام کمی برای شفاف­ تر شدن اهمیت موضوع ارائه شود. همچنین اهمیت و ضرورت موضوع به­ گونه­ ای بیان شود که برای خواننده مستدل باشد که بکارگیری یافته­ های این مقاله چقدر از مشکل موجود را حل می­ کند. 

3- معرفی دستورالعمل

در این بخش باید روش یا دستورالعمل کاربردی که در جهت رفع مشکل بوده و منجر به کسب نتیجه مثبت مورد انتظار خواهد شد، با زبان ساده و به­ صورت راهنمای گام به گام ارائه شود. ادبیات به ­کار گرفته شده در این قسمت باید به­ صورت خبری بوده و بدون ابهام باشد. برای درک بهتر مطالب بهتر است از تصویر، جدول یا فلوچارت استفاده شود.

 نکته: در این بخش از ارائه روش اجرای تحقیق به شیوه مرسوم در مقاله های پژوهشی اجتناب شود.

4- فرآیند بکارگیری دستورالعمل

در این بخش، به فرآیند بکارگیری و انتقال روش یا دستورالعمل اشاره شود.

5- اثربخشی و نتایج کاربردی 

اثرها و مزایای حاصل از بکارگیری دستورالعمل به­ طور مشخص و حتی ­الامکان فهرست­ وار ارائه شود. در این بخش، از بکارگیری جمله­ های طولانی و تکرار غیرضروری اطلاعات خودداری شود. نتایج و مزایا باید ساده، گویا و برای خواننده قابل فهم باشد.

نکته: نویسنده (یا نویسندگان) باید چکیده و منابع مورد استفاده در تهیه مقاله های خود را به دفتر مجله ارسال دارند، ولی چکیده و منابع در مجله درج نمی‌شود.